
W dzisiejszych czasach do ludzi dopływa wiele skrajnych informacji. Jednokrotnie nie jesteśmy w stanie odróżnić, które z nich są prawdziwe, a które fałszywe. W tym artykule postaramy się pokazać, w jakich sektorach naszego życie jesteśmy najbardziej narażeni na działania fake newsów oraz jak sprawdzić wiarygodność czytanych treści.
Fake newsy w mediach społecznościowych

Obecnie nieprawdziwe treści są plagą mediów społecznościowych. Wiele ludzi jest podświadomie poddawanych działaniom fake newsów, ponieważ mają przyciągające i często kontrowersyjne nagłówki. Stwarza to niezwykłe zagrożenie dla użytkowników. Internauci nie sprawdzają źródeł pochodzenia treści, toteż zdarza się, że mogą przypadkowo je rozpowszechniać, aczkolwiek czasem są to działania celowe. Na świecie działa wiele kampanii dezinformacyjnych, których jedynym celem jest wprowadzanie ludzi w błąd. Badania pokazują, że fake newsy w socjal mediach potrafią rozprzestrzeniać się do sześciu razy szybciej niż fakty. Walka z ich konsekwencjami jest trudna, ponieważ nie istnieją żadne regulacje prawne, które zabraniałyby szerzenia nieprawdziwych informacji.
Wojna dezinformacyjna

Weryfikacja źródeł
Ilość docierających do ludzi informacji powoduje u nich dezorientacje. Większość obywateli nie potrafi poradzić sobie z weryfikacją treści. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko padnięcia ofiarą fake newsów, to powinieneś stosować się do pięciu podstawowych porad znanych jako sposób “SHEEP”.
1. Source (źródło) – zbieraj informacje ze stron, kont i organizacji, którym ufasz.
2. History (historia) – sprawdź datę powstania źródła, z którego bierzesz informacje. Przykładowo jeśli konto istnieje kilka dni, zmniejsza się prawdopodobieństwo jego autentyczności.
3. Emotion (emocje) – jeżeli dana informacja wywołuje w tobie duże emocje lub masz podejrzenie, że jej celem jest manipulacja, sprawdź dwa razy.
4. Evidence (dowód) – jeśli informacja jest pokazana w mainstreamie, zwiększa się szansa na to, że jest ona prawdziwa.
5. Pictures (zdjęcia) – sprawdź, czy zdjęcia pokazują to co powinny pokazywać.
Dodatkowym sposobem weryfikacji treści jest reverse searching pozwalający na uzyskanie większej ilości informacji o danym zdjęciu, takich jak: data pierwszej publikacji lub adresy stron, na których dana grafika została użyta. Przykładem strony wykorzystującej tę funkcję jest TinEye.com, z której korzystanie polecamy każdemu.
Podsumowanie

Radzenie sobie z fake newsami potrafi sprawić wiele trudności. Każdy powinien zachować szczególną ostrożność, przeglądając oraz udostępniając treści w Internecie. Mamy nadzieję, że ten artykuł zwiększy świadomość czytelników oraz pozwoli zredukować ilość nieprawidłowych informacji. Każda ze wskazanych przez nas metod jest bardzo prosta do wykorzystania i warto wprowadzić je w życie.