Cyberbezpieczeństwo w instytucjach publicznych i firmach – praktyczne wskazówki

W tym artykule dowiesz się...

– Czym jest cyberatak?
– Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania przepisów o ochronie danych?
– Jak możesz uchronić swoją firmę przed atakami hakerskimi?
– Jakie są statystyki dotyczące rynku cyberbezbieczeństwa i hakerów?

Czym jest cyberatak?

Cyberatak to celowe wykorzystanie Twoich systemów i sieci. Cyberatak polega na włamaniu się do komputera lub danych i kradzieży, wycieku lub przechowywania danych. 

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania przepisów o ochronie danych?

Sankcje, gdy administracja publiczna nie przestrzega prawa UE o ochronie danych mogą obejmować zawieszenie działalności, ostrzeżenia lub grzywny. Oto kilka wskazówek, jak temu zapobiec.

1. Wyszkol swój personel

Twoi pracownicy muszą: 
– Sprawdzać linki przed ich kliknięciem. 
– Sprawdzać adresy e-mail, z których pochodzą otrzymywane przez nich wiadomości. 
– Kierować się zdrowym rozsądkiem przed wysyłaniem poufnych informacji.

2. Aktualizuj swoje oprogramowania i systemy

Do cyberataków często dochodzi, ponieważ systemy lub oprogramowanie nie są w pełni aktualne. Hakerzy wykorzystują te słabe punkty, aby uzyskać dostęp do sieci.

3. Zapewnij ochronę urządzeniom mobilnym, których używają twoi pracownicy

Urządzenia mobilne, tablety i laptopy, które są podłączone do sieci firmowych stanowią ścieżki dostępu dla zagrożeń bezpieczeństwa. Ścieżki te można chronić za pomocą specjalnego
Oprogramowanie do ochrony punktów końcowych.

4. Zainstaluj Firewall

System Firewall blokuje wszelkie ataki cybernetyczne na sieć lub systemy, zanim zdołają one wyrządzić jakiekolwiek szkody.

5. Ustaw przypomnienia o rutynowych działaniach związanych z cyberbezpieczeństwem

Musisz zmieniać swoje hasła co trzy miesiące? Dodaj przypomnienie w odpowiedniej aplikacji – dla przykładu Kalendarzu Google. Pomoże ci to zapewnić bezpieczeństwo systemom swojej firmy.

6. Utwórz kopie zapasowe swoich danych

Jednym z najlepszych środków, jakie możesz podjąć przeciwko cyberatakom, jest utworzenie kopii zapasowej wszystkich danych i przechowywanie ich w innym miejscu. W ten sposób, jeśli Twoje systemy zostaną wyłączone lub hakerzy ukradną lub zaczną przechowywać twoje dane, nadal będziesz mieć dostęp do wszystkiego, czego potrzebujesz, by w dalszym ciągu prowadzić firmę.

Rynek cyberbezpieczeństwa i hakerzy

Rynek cyberbezpieczeństwa w 2017 roku wart był według szacunkowych danych około 120 miliardów dolarów. Duże firmy i korporacje starają jak najlepiej zabezpieczyć się przed cyberatakami. Dlatego cyberprzestępcy stale szukają jak najłatwiejszej drogi realizacji swoich działań. 
 
Statystyki:
– 4 godziny zajmuje hakerowi uzyskanie dostępu do systemów i danych
– 70% incydentów jest powodowanych działaniami pracowników
– 31% cyberataków kończy się ujawnieniem lub modyfikacją danych firmowych

To wszystko odnosi się też do instytucji publicznych!

Dobre praktyki cyberbezpieczeństwa w samorządach

– Porządek na biurku i komputerze. Uporządkowane dokumenty i zasoby cyfrowe nie tylko ułatwiają codzienną pracę. Kontrola nad nimi przekłada się również na poprawę bezpieczeństwa.  
 
– Zasada ograniczonego zaufania. Pracownik instytucji publicznej powinien mieć świadomość zagrożeń, jakie płyną ze strony cyberprzestępców. Pobieranie nieznanych plików lub wchodzenie w podejrzane linki niesie za sobą poważne ryzyko.  
 
– Najsłabsze ogniwo. Każdy system ma słabe punkty, o czym doskonale wiedzą cyberprzestępcy. Każdy skuteczny audyt bezpieczeństwa powinien je zidentyfikować i możliwie szybko wyeliminować.  
 
– Minimalne przywileje. Przydzielenie pracownikowi wyłącznie takich uprawnień, jakie są mu niezbędne do wykonywania obowiązków. 
 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *